Objednejte za 999 Kč a získejte DÁREK+ DOPRAVU ZDARMA !

Celofán

Pokud hledáte e-shop s celofánovými sáčky nebo celofánovými archy klikněte zde

Když se řekne celofán, většina lidí si dokáže představit, jak vypadá. Víte však, o co přesně jde, jak se vyrábí a na co se používá? Podívejme se na celofán podrobněji. Celofán je tenkou průhlednou fólií, která se vyrábí z modifikované celulózy. Jde o ve vodě nerozpustnou tuhou látku odolnou vůči rozkladu. Je chemicky stabilní. Celulóza je levným obnovitelným zdrojem, který má velké využití. Mimo jiné ji přijímáme v potravě ve formě vlákniny, což má pozitivní vliv na naši trávicí soustavu. Využití má také v textilním a papírenském průmyslu a dalších oblastech.

PP sáček, známý  jako "celofánový" sáček uzavíratelný s lepící klopou, která umožňuje opakované otevírání a uzavírání obsahu sáčků

PP sáček s lepici klopou

Tento typ sáčků s lepící lištou můžete objednat zde

Výroba celofánu:  Celofán se jako průhledná tenká fólie vyrábí z regenerované celulózy. Technický naučný slovník (I. díl, A-D. Praha: SNTL, 1981) o ní uvádí, že se „vyrábí z viskózy vytlačované štěrbinovou tryskou do srážecí lázně připravené z kyseliny sírové a síranu sodného nebo podle staršího způsobu nanášením viskózy na otáčivý buben brodící se ve srážecí lázni, na který viskóza natéká z jedné strany a z druhé strany se snímá fólie. Zušlechťuje se praním, odsířením, bělením, popř. barvením, změkčováním (např. glycerinem), někdy též lakováním proti působení vody a kroucení.“

celofanovy PP sacek samolepici lista

Celofán byl vynalezen v roce 1908 švýcarským chemikem a textilním inženýrem Jacquesem Edwinem Brandenbergerem, který o 4 roky později, po mnoha letech výzkumů a pokusů, zkonstruoval první stroj k výrobě celofánu z celulózy. V témže roce si Brandenberger nechal tento materiál s velkou budoucností patentovat. Zvolil pro něj příhodný název sestavený ze dvou francouzských slov -  cellulose (celulóza) a diaphane (průsvitný).

Dalším mezníkem se stal rok 1921, kdy se americký výrobce cukrovinek, společnost Whitman's, rozhodl používat celofán pro balení svých produktů. Byl významným dovozcem celofánu z Francie do USA až do roku 1924, kdy firma DuPont postavila svou první  továrnu na výrobu celofánu přímo ve Spojených státech amerických. 

Přesto, že v 60. letech 20. století začal být celofán nahrazován syntetickými plasty, uchoval si výsadní pozici díky svým hygienickým a ekologickým vlastnostem. Celofán se prodává v kotouči či ve formě archů, případně se z něj vyrábí sáčky, kornouty atd. Nedá se svařovat, jen lepit. Využívá jako obalový materiál. Slouží hlavně k balení potravinářských výrobků. 

cire transparentni PP celofanove sacky

Dárkový čirý celofán je nenahraditelný zejména v oblasti balení potravin, dárkových předmětů, alkoholu a cigaret, také je vhodný k výrobě samolepicích pásek a pro další technické účely. Mezi základní vlastnosti uvedeného obalového materiálu patří průhlednost, vysoký lesk, nepropustnost vody, vzduchu, oleje, ale i bakterií. Celofánový obal  je zdravotně nezávadný a biologicky odbouratelný. Využít ho můžete i vy - třeba při balení dárku. Seženete si pevné dno (třeba karton), na něj dáte dárek, popřípadě více předmětů a zabalíte to do celofánu. Nahoru dejte stuhu a máte pěkný balíček. Sice dotyčný hned uvidí díky transparentnosti celofánu, co dostane, ale to nemusí být na škodu.

Alternativou k celofánu je tzv. „nepravý celofán“. Vyrábí se z polypropylenu, tedy z plastu, nikoliv z přírodního materiálu, jako je tomu u pravého celofánu.

Tip na závěr: Třídíte odpad a nevíte si s celofánem rady? Mnoho lidí uvažuje, jestli jde o plast či papír. Celofán však neřadíme ani do jedné skupiny. Patří do směsného odpadu a nelze ho recyklovat. 

Další články:

Obecně o obalových materiálech

Obalové plasty

Polyetylenové sáčky

Polypropylenové sáčky