Objednejte za 999 Kč a získejte DÁREK+ DOPRAVU ZDARMA !

Polyetylenové sáčky

Oblíbené a rozšířené polyetylenové sáčky

Vyznáte se v plastech? Víte, co si představit pod pojmem polyetylenové sáčky? Možná vás trochu zmate název, ale dobře je znáte. Jsme jimi obklopeni všichni a to každý den.

Co je polyetylen

Polyethylen (PE) je termoplast vznikající polymerací ethenu. Jde o nejpoužívanější polymer na světě. Jeho stavebními prvky je uhlík a vodík.

Vyrábí se z něj mnoho výrobků. Kromě obalových materiálů, které si níže uvádíme, to jsou především roury, ložiska, textilní vlákna, hračky, elektrotechnické izolace atd. Polyethylen je ekologičtější než PVC, protože při jeho spalování nevzniká chlorovodík.

Polyethylen patří mezi plasty nejlépe biologicky rozložitelná. Stále však mějte na paměti, že rozložení trvá několik let, a proto je na místě polyetylenové sáčky a další obaly třídit, ale i omezit jejich používání, které je v současné době obrovské, zvlášť v obchodech s potravinami.

Polyetylenové sáčky

Polyetylenové sáčky (PE sáčky) jsou snad nejrozšířenějším obalovým materiálem. Slouží jako obal pro rozmanité zboží. Vyrábí se v různých variantách lišících se nejen rozměrem, ale mohou být také s potiskem, rychlouzavíracím zipem, bočním proložením, kapsou atd.

S polyetylenem jako materiálem pro výrobu obalových materiálů se setkáte ve dvou typech:

LDPE

Zkratka LDPE je z angličtiny (low density polyethylene) a vyjadřuje skutečnost, že se vyrábí za vysokých tlaků. Vzniká nízkohustotní polyethylen. Jeho lidovým označením je igelit, ale je to nepřesné. Správně se tak nazývá měkčený polyvinylchlorid.

LDPE chrání výrobky před poškozením, prachem i vlhkostí. Slouží k ochraně a fixaci zboží. Z tohoto materiálu lze vyrobit smrštitelné či vícevrstvé fólie.

HDPE

Jde o vysokohustotní polyethylen, ze kterého se vyrábí fólie, krabice, plechovky, tepelně smrštitelné fólie atd. Jsou průhledné, matné, bez zápachu a zdravotně nezávadné. Výrobkem z vysokohustotního polyethylenu je mikroten. A právě s mikrotenovými sáčky se setkáme nejčastěji, především v obchodech s potravinami se používají na pečivo, zeleninu, ovoce atd.

HDP materiál je dále využíván na balení tiskovin, textilií a jiných průmyslových výrobků.

Kromě toho dělíme ještě polyethylén na polyethylén se střední hustotou (MDPE) a lineární nízkohustotní polyethylén (LLDPE). Rozlišujeme ještě polyetylén s vysokými funkčními charakteristikami pro výrobu průtažných fólií, obalů mražených potravin, tub kosmetický výrobků atd. A dělit ho můžete ještě na speciální a funkční druhy.

Využití polyetylenových sáčků ve firmách i domácnostech

Široké využití polyetylenových sáčků je dáno především nízkou cenu, ale i vlastnostmi vhodnými pro obalové materiály, které jsme si uvedli výše. Snadno díky nim roztřídíte různé předměty, třeba sypké. Proto se nevyužívají jen v obchodech, ale i v domácnostech si nachází své široké uplatnění, třeba jako odpadní sáčky a pytle, které nám usnadňují vynášení domácího odpadu. Pohodlné jsou zatahovací odpadní pytle. Po naplnění je vyndáte z koše, zatáhnete, zavážete a až půjdete ven, vezmete odpadky s sebou. Nemusíte se s košem vracet domů.