Objednejte za 999 Kč a získejte DÁREK+ DOPRAVU ZDARMA !

Obalové plasty

Jaké se vyrábějí plastové obaly?

Obaly se vyrábějí z různých materiálů, přičemž své využití mají dle charakteru zboží, případně dalších parametrů. Vyrábí se z papíru, dřeva, skla, kovů a plastů. Právě plastové obaly si nyní více přiblížíme.

Obecně o plastových obalech

Plast je obecně velmi rozšířeným materiálem představující syntetické nebo polysyntetické polymerní materiály. Mohou obsahovat i další látky, které určují přesné vlastnosti výrobku, v našem případě obalových materiálů.

Plastové obaly jsou hojně využívané pro své mnohé výborné vlastnosti. Mezi ně patří především pevnost, průsvitnost, pružnost, chemická odolnost, nepropustnost a další vlastnosti s ohledem na konkrétní plastový obal.

Z plastů se vyrábějí rozmanité obaly - fólie, sáčky, kelímky atd. Jejich nevýhodou je likvidace. Při jejich spalování se do vzduchu dostávají nebezpečné látky. Proto je nutné dbát na správnou recyklaci těchto obalů.

Nejznámější plastové obaly

Mezi nejznámější a nejpoužívanější plastové obaly patří:

  • PVC: Je to polyvinylchlorid a obecně jde o velmi používanou umělou hmotu, která má obrovské využití. Tento materiál vyniká především svou chemickou odolností a odolností vůči klimatickým vlivům. Rozlišujeme tvrdé a poddajné PVC. Různé obaly se vyrábí z obou skupin, ale i z recyklovaných výrobků.

 

  • PP: Polypropylen je termoplastický polymer patřící do skupiny polyolefinů. Své velké využití má především v potravinářském (díky zdravotní nezávadnosti) a textilním průmyslu. Vyznačuje se vynikající chemickou odolností, pevností. Ve srovnání s jinými plastovými obaly má nejnižší hustotu. Jde o ekonomicky výhodný obalový materiál.

 

  • PS: Je to polystyren a používá se v pevné a pěnové formě. Vyrábí se z něj různé obaly, ale i další výrobky. V potravinářství to je kromě obalů především jednorázové nádobí. Své využití má i v nábytkářství, stavebnictví atd. Mezi jeho základní vlastnosti patří čirost, tvrdost a křehkost.

 

  • PE: Jde o polyethylen – je to termoplast vznikající polymerací ethenu. Kromě smrštitelných folií a sáčků se z nich vyrábí i další výrobky použitelné v mnoha oborech. Fólie z tohoto materiálu jsou bezbarvé, poloprůhledné až čiré, mají dlouhou životnost, jsou pružné, odolné proti mrazu a vlhkosti a odolají působení vlhkosti. Jsou zdravotně nezávadné.

 

  • LDPE: Jedná se o nízkohustotní polyethylen. Je vyráběn za použití vysokého tlaku. Slouží k fixaci a ochraně výrobků. Hojně využívané je i pro paletové balení. Je pevný, ohebný a relativně průhledný. Hodí se hlavně pro balení pevných a poddajných předmětů.

 

  • HDPE: Je to vysokohustotní polyethylen. Z tohoto plastu se vyrábí především láhve na vodu, mléko a džusy, ale také prací prostředky, případně další produkty. Láhve z tohoto materiálu mohou být průhledné či barevné - ty mají lepší odolnost.

 

  • PET: Jde o polyethylen tereftalát. S označení PET se běžně setkáváme, nejčastěji ve spojení s PET láhvemi. Jde o obalový materiál na různé nápoje, ale četné využití má celkově v potravinářském průmyslu a nejen v něm.