Obecně o obalových materiálech
S obalovými materiály se setkal každý z nás - někteří jako obchodníci, ostatní minimálně jako spotřebitelé. Tento článek vás seznámí se základními informacemi souvisejícími s obalovými materiály.
Obalové materiály a jejich funkce
Obalové materiály jsou materiály, ze kterých se vyrábějí obaly, tedy prostředky zabezpečující ochranu výrobků a umožňující jejich oběh. Mají tedy především manipulační a ochranou funkci. Chrání zboží proti mechanickému poškození, rozsypání, znečištění, nepříznivými vlivy počasí atd. Dalšími funkcemi je skladovatelnost (efektivní využití prostoru), informační (identifikace a upozornění na obalu) a prodejní - obal by měl zaujmout a vybídnou spotřebitele ke koupi.
Čím cennější a křehčí věc přepravujeme, tím větší pozornost bychom měli věnovat volbě vhodnému obalu z hlediska konstrukce i materiálu. Kromě ochrany samotného výrobku při volbě vhodného materiálu a vhodné konstrukce berte v potaz spotřebitele, životní prostředí, cenu (výroku a obalového materiálu) případně další aspekty.
Vedle obalového materiálu je také nutné soustředit se na správné upevnění zboží při přepravě a alespoň se snažit snížit jiné škodlivé vlivy. Pozornost věnuje také fixačním materiálům (pěnový polystyren, dřevitá vlna, polyetylenové folie se vzduchovými polštářky atd.).
Druhy obalových materiálů
Obaly můžeme dělit podle různých kritérií. Rozlišujeme spotřebitelský obal, který se dostává s výrobkem až ke spotřebiteli, a přepravní obal umožňující snadnější přepravu. Mezistupněm ještě je obchodní obal pro skupinové balení a usnadnění manipulace.
Obalové materiály dále dělíme dle četnosti oběhu (na vratné a nevratné), materiálu - dřevěné, papírové, plastové, kovové, textilní, skleněné.
Z konkrétní obalových materiálů si uveďme například celofán, polypropylenovou folii, alobal, bublinkovou fólii, mikroten, karton, obalové sklo, staniol, strečovou folii atd.
A jaké obalové materiály využíváte v rámci svého podnikání, ale i soukromého života vy?